
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1812 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 180 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 102 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 9.5Ohm Max |
| Q @ Freq: | 40 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 5MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 | ||
| 4000 | ||
| 6000 | ||
| 10000 |
Current price of IMC1812RQ181J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 25NH 27A 0.27 MOHM SMD
FIXED IND 3.8NH 180MA 1.3 OHM
FIXED IND 12UH 277MA 2.1 OHM SMD
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
FIXED IND 10UH 4.9A 20 MOHM TH
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM