
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 6100 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 100 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.98 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm Max |
| Q @ Freq: | 5.8 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 5.8MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.433" Dia (11.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 2500 |
Current price of 6100-101K-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 47UH 180MA 2.132 OHM
FIXED IND 10UH 630MA 290 MOHM
FIXED IND 19NH 480MA 0.200
FIXED IND 100UH 1.98A 160MOHM TH
MEMS OSC XO 166.6000MHZ LVCMOS
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
DC DC CONVERTER 9V 2W