
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HF1008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 2.7 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 285 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.8Ohm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 110MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.095" (2.41mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of HF1008-272K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 230NH 55A 0.29 MOHM
FIXED IND 120NH 1.062A 170 MOHM
FIXED IND 33UH 800MA 225 MOHM
FIXED IND 2.7UH 285MA 1.8 OHM
FIXED IND 1.8UH 14A 10.2 MOHM
TVS DIODE 30V 48.4V DO214AA
TERM BLK 2P SIDE ENT 5.08MM PCB