
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SDR7030 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 6.2 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 1.65 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 58mOhm Max |
| Q @ Freq: | 17 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 41MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.130" (3.30mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of SDR7030-6R2M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 820UH 110MA 24.2 OHM
FIXED IND 270UH 800MA 780MOHM SM
FIXED IND 15NH 480MA 290 MOHM
FIXED IND 6.2UH 1.65A 58MOHM SMD
CRYSTAL 24.5760MHZ 8PF SMD
XTAL OSC VCXO 140.0000MHZ HCSL
XTAL OSC VCXO 222.7500MHZ LVDS