
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM124SH |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 800 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 800mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 780mOhm Max |
| Q @ Freq: | 10 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 6MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.177" (4.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of PM124SH-271M-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 15NH 480MA 290 MOHM
FIXED IND 270UH 129MA 12 OHM SMD
FIXED IND 100UH 2.2A 220 MOHM
FIXED IND 270UH 800MA 780MOHM SM
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ LVPECL
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
CONN BNC RCPT STR 50 OHM SOLDER