LQM2MPN1R5MG0L
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 1.2A 138 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LQM2MPN1R5MG0L PDF
Type Description
Series:LQM2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):138mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:50MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)