
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RLB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 150 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.8Ohm Max |
| Q @ Freq: | 20 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 2MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.264" Dia (6.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of RLB0712-561KL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.2NH 600MA 100 MOHM
FIXED IND 1.8UH 305MA 1.6 OHM
FIXED IND 10UH 1.8A 53.2MOHM SMD
FIXED IND 560UH 150MA 1.8 OHM TH
FIXED IND 68NH 300MA 250 MOHM
CONN HEADER SMD R/A 62POS 2.54MM
PLUG ASSY