
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1210R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 5.6 µH |
| Tolerance: | ±3% |
| Current Rating (Amps): | 341 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.6Ohm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 42MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.101" (2.57mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of 1210R-562H is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD
FIXED IND 2.2NH 250MA 400 MOHM
FIXED IND 68UH 7.6A 22 MOHM TH
FIXED IND 5.6UH 341MA 1.6 OHM
CONN RCPT 62POS 0.05 GOLD PCB
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD PCB
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM