B78148E1102K000
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 4.15A 38 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
B78148E1102K000 PDF
Type Description
Series:BC+
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):4.15 A
Current - Saturation (Isat):5.8A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):38mOhm Max
Q @ Freq:60 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:260MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)