
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P1172NL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 6 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 6 A |
| Current - Saturation (Isat): | 6.9A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 16.5mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 30MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.315" (8.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of P1172.602NLT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 330NH 180MA 2.2 OHM
FIXED IND 4.6NH 360MA 390 MOHM
FIXED IND 13NH 420MA 260 MOHM
FIXED IND 6UH 6A 16.5 MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ LVPECL
IC 4OUT ANY FREQ <200MHZ 24QFN
CONN RCPT 13POS 0.1 TIN PCB