DC780R-473K
Description
FIXED IND 47UH 5.5A 35 MOHM TH
DataSheet
DC780R-473K PDF
Type Description
Series:DC780R
Material - Core:Ferrite
Inductance:47 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):15.9A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):35mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.772" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max):0.831" (21.10mm)