ELJ-QF20NGF
Description
FIXED IND 20NH 220MA 750 MOHM
DataSheet
ELJ-QF20NGF PDF
Type Description
Series:QF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:20 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):220 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):750mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:2.1GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)