
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SDR0403 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 39 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 590 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 920mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 590mOhm Max |
| Q @ Freq: | 20 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 14MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.138" (3.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 | ||
| 4000 | ||
| 6000 |
Current price of SDR0403-390KL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 17.6UH 9.32A 12.3 MOHM
FIXED IND 82UH 79MA 12 OHM SMD
FIXED IND 3.3UH 6A 17 MOHM SMD
FIXED IND 39UH 590MA 590MOHM SMD
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 12V 100W
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W