
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCOIL™, MC |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Multilayer |
| Material - Core: | Metal |
| Inductance: | 1 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 800 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 1.4A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 340mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 | ||
| 8000 | ||
| 12000 | ||
| 28000 |
Current price of MCFE1608T1R0MG is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 18UH 2.2A 155 MOHM TH
FIXED IND 8.2NH 550MA 160 MOHM
FIXED IND 150NH 400MA 560 MOHM
FIXED IND 1UH 800MA 340 MOHM SMD
XTAL OSC XO 13.3000MHZ HCMOS SMD
FAN AXIAL 254X89MM 12VDC WIRE
DC DC CONVERTER +/-12V 1W