MCLA1005V2-331-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330NH 50MA 7.0
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MCLA1005V2-331-R PDF
Type Description
Series:MCLA1005V2
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:330 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7Ohm Max
Q @ Freq:8 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:350MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)