SP1210R-563J
Description
FIXED IND 56UH 194MA 5.5 OHM SMD
DataSheet
SP1210R-563J PDF
Type Description
Series:SP1210R
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):194 mA
Current - Saturation (Isat):174mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):5.5Ohm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)