SPD73-474M
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 470UH 235MA 4.18 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SPD73-474M PDF
Type Description
Series:SPD73
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):235 mA
Current - Saturation (Isat):235mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):4.18Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.154" (3.90mm)