SCB73C-120
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 2.26A 90 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCB73C-120 PDF
Type Description
Series:SCB73C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:12 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.26 A
Current - Saturation (Isat):1.23A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)