SC105-150
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 3A 80 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC105-150 PDF
Type Description
Series:SC105
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):2.27A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):80mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max):0.224" (5.70mm)