SCPH73-100
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 2A 90 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCPH73-100 PDF
Type Description
Series:SCPH73
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):1.4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.142" (3.60mm)