HKQ0603S3N5C-T
Description
FIXED IND 3.5NH 230MA 400 MOHM
DataSheet
HKQ0603S3N5C-T PDF
Type Description
Series:HK, Q Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ceramic
Inductance:3.5 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):230 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):400mOhm Max
Q @ Freq:13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:7.8GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.013" (0.33mm)