L0603180FHLTR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18NH 200MA 1.2 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L0603180FHLTR PDF
Type Description
Series:Accu-L®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Thin Film
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:18 nH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:28 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant:3.3GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:450 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.71mm)