P1171.823NLT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 82UH 1.7A 158 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
P1171.823NLT PDF
Type Description
Series:P1171NL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:82 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):1.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):158mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:6.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)