IMC0603ER8N2J
Description
FIXED IND 8.2NH 400MA 280 MOHM
DataSheet
IMC0603ER8N2J PDF
Material - Core:Ceramic
Inductance:8.2 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):280mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant:3.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Size / Dimension:0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):0.049" (1.25mm)