SC32B-390
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39UH 500MA 850 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC32B-390 PDF
Type Description
Series:SC32B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:39 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):500 mA
Current - Saturation (Isat):355mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):850mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.161" L x 0.157" W (4.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)