SRP4020-1R0M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 5A 21.6 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRP4020-1R0M PDF
Type Description
Series:SRP4020
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5 A
Current - Saturation (Isat):6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):21.6mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.157" W (4.80mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)