
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMS-5 |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 18 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 300 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 235mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 890mOhm Max |
| Q @ Freq: | 45 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 45MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IMS05BH180K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.2UH 10A 12 MOHM SMD
FIXED IND 3.3UH 400MA 280 MOHM
FIXED IND 680NH 240MA 3.5 OHM
DIODE ZENER 16V 410MW SOD123
FIXED IND 18UH 300MA 890 MOHM TH
CRIMPER, WIRE .062F PREMIUM
STRAIGHT PLUG