SC312MF-390
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39UH 270MA 2.85 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC312MF-390 PDF
Type Description
Series:SC312MF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:39 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):270 mA
Current - Saturation (Isat):500mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.85Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):0.053" (1.35mm)