
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 0805FT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 4.7 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 140 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 2.8Ohm Max |
| Q @ Freq: | 15 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 43MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.062" (1.58mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10000 |
Current price of PE-0805FT472JTT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 68UH 2.1A 160 MOHM SMD
FIXED IND 360NH 1.7A 85 MOHM TH
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM
DC/DC CONVERTERS +/-12V 10W
MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVCMOS LV
FIXED IND 33NH 680MA 190 MOHM
FIXED IND 4.7NH 140MA 2.8 OHM