
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2474 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 2.7 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 250 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 120mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 5.8Ohm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 2474-42K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 330NH 180MA 3.6 OHM
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM
FIXED IND 270UH 1.6A 226 MOHM TH
CRYSTAL 27.1200MHZ 10PF SMD
XTAL OSC XO 6.7800MHZ CMOS SMD
FIXED IND 2.7MH 250MA 5.8 OHM TH
DRIVE RING 1/2' L