2256R-38J
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
2256R-38J PDF
Type Description
Series:2256R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.2 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):200mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):10Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)