RCH106NP-7R8M
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 7.8UH 3.9A 24.8 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RCH106NP-7R8M PDF
Type Description
Series:RCH-106
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:7.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.9 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):24.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)