
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 160 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Phenolic |
| Inductance: | 27 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 1.295 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 75mOhm Max |
| Q @ Freq: | 48 @ 100MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 900MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.080" (2.03mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 160-270JS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 6.8UH 35.5A 3 MOHM TH
FIXED IND 100UH 400MA 520 MOHM
FIXED IND 27MH 35MA 308 OHM SMD
DESOLDER BRAID NO-CLN 0.075" 5'
DESOLDER BRAID NO-CLN 0.075" 50'
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM