
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 0603HP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 72 nH |
| Tolerance: | ±2% |
| Current Rating (Amps): | 550 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 420mOhm |
| Q @ Freq: | 46 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1.9GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 150 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Size / Dimension: | 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 0603HP-720EGTS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 0.8NH 630MA 150 MOHM
FIXED IND 10UH 1.26A 106 MOHM
FIXED IND 330UH 200MA 6.36OHM SM
MEMS OSC XO 74.1760MHZ LVCMOS LV
FIXED IND 1UH 230MA 2.7 OHM
FIXED IND 72NH 550MA 420 MOHM
60KVA SMART ONLINE 3-PHASE UPS M