
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S0402 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Alumina |
| Inductance: | 68 nH |
| Tolerance: | ±1% |
| Current Rating (Amps): | 100 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.18Ohm Max |
| Q @ Freq: | 20 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1.62GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 250 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.76mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of S0402-68NF2B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR 6.8NH 0201
FIXED IND 3.3UH 11A 5.6 MOHM SMD
FIXED IND 12UH 150MA 2.5 OHM TH
THUMBWHEEL POT 25K OHM 0.5W SIDE
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM