IM04RU8R2J
Description
FIXED IND 8.2UH 360MA 600 MOHM
DataSheet
IM04RU8R2J PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):360 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):600mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:50MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)