CTX32CT-151-R
Description
FIXED IND 150UH 85MA 8 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CTX32CT-151-R PDF
Type Description
Series:1210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):85 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):8Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)