IM06SS1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 580MA 740 MOHM
DataSheet
IM06SS1R8K PDF
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):580 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):740mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:150MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)