IM04ER120J
Description
FIXED IND 12UH 265MA 1.1 OHM TH
DataSheet
IM04ER120J PDF
Material - Core:Iron
Inductance:12 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):265 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.1Ohm Max
Q @ Freq:65 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:42MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)