IM04BH1R2J
Description
FIXED IND 1.2UH 650MA 420 MOHM
DataSheet
IM04BH1R2J PDF
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):650 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):420mOhm Max
Q @ Freq:33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:180MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)