IMC0402ER47NJ
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47NH 140MA 2.1 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC0402ER47NJ PDF
Type Description
Series:IMC-0402
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ceramic
Inductance:47 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):140 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.1Ohm Max
Q @ Freq:17 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant:1.8GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)