73F274AF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 270UH 250MA 3.6 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
73F274AF PDF
Type Description
Series:73F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):250 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.6Ohm Max
Q @ Freq:160 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:5.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.360" Dia x 0.625" L (9.14mm x 15.88mm)