PE-53811NL
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 118UH 380MA 1.2 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PE-53811NL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:118 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):380 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:-
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical - Corner Terminals
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.400" L x 0.400" W (10.16mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)