1008CT-561EJTS
Description
FIXED IND 560NH 400MA 1.33 OHM
DataSheet
1008CT-561EJTS PDF
Type Description
Series:1008CT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:560 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.33Ohm
Q @ Freq:40 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:415MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.055" (1.40mm)