IR02EB6R8K
Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
DataSheet
IR02EB6R8K PDF
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):175 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:60MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.120" Dia x 0.260" L (3.02mm x 6.60mm)