
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PC |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 5.6 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 950 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 950mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 265mOhm Max |
| Q @ Freq: | 95 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 72MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.265" Dia (6.73mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.270" (6.86mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PC9EB5R6K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 470NH 650MA 350 MOHM
FIXED IND 3.3UH 1.4A 132.8 MOHM
FIXED IND 56UH 1.1A 290 MOHM SMD
CAP CER
CONN RCPT HSG 4POS 2.50MM PNL MT
CAP CER NPO 0201
FIXED IND 5.6UH 950MA 265 MOHM