105R-272JS
Description
FIXED IND 2.7UH 220MA 2 OHM SMD
DataSheet
105R-272JS PDF
Type Description
Series:105R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):220 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2Ohm Max
Q @ Freq:25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:68MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.91mm)