IM02RU3R9F
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.9UH 250MA 1 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM02RU3R9F PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):250 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:80MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)