LHLC10TB560K
Description
FIXED IND 56UH 2.1A 100 MOHM TH
DataSheet
LHLC10TB560K PDF
Type Description
Series:LH, LC Type
Package:Tape & Box (TB)
Material - Core:Ferrite
Inductance:56 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:5.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)