SCRH4D28-180
Description
FIXED IND 18UH 1.42A 166 MOHM
DataSheet
SCRH4D28-180 PDF
Type Description
Series:SCRH4D28
Material - Core:-
Inductance:18 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.42 A
Current - Saturation (Isat):720mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):166mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)